јун 7, 2026
KVspektrum
  • Naslovna
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Hronika
    • Kultura
    • Servisne informacije
    • Sport
  • Glas mladih
  • Dečiji svet
  • Pakuj kofere
  • Kolumna
No Result
View All Result
KVspektrum
KVSpektrum Društvo

Deset meseci od tragedije u Novom Sadu: sećanje i protest u Kraljevu

Ivona Živković by Ivona Živković
01/09/2025
in Društvo

Foto: Slaviša Ilić

Danas se navršava deset meseci od pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je život izgubilo šesnaest građana, među kojima je bilo i dece. Tragedija se dogodila 1. novembra 2024. godine, a iako je bilo više hapšenja, do danas niko nije odgovarao.

Građani širom Srbije večeras su izašli na ulice kako bi odali poštu stradalima i izrazili nezadovoljstvo zbog izostanka pravde.

Na poziv Zbora 036 u Kraljevu je okupljanje počelo u 19 časova na Trgu srpskih ratnika. Brojni građani upalili su sveće i odali počast stradalima šesnaestominutnom tišinom. U nebo je pušteno šesnaest belih balona sa ispisanim imenima žrtava.

Foto: Slaviša Ilić

Nakon toga, okupljeni su u tišini krenuli u komemorativnu šetnju do železničke stanice u Kraljevu, gde je članica Zbora 036 Jelena Ratković pročitala pismo koje su građani posvetili nastradalima.

Foto: Slaviša Ilić

– Večeras smo ovde jer mislimo o vama. Zamišljamo šta biste danas radili. Mala Sara bi se smejala i držala Valentinu za ruku dok zajedno trče. Valentina bi pevušila neku pesmicu, a Đorđe kao stub porodice čuvao bi ta dva mala srca, svoje unučice. Milica bi možda bila u školi, učila i crtala. Nemanja, mladić od sedamnaest godina, danas bi bio ponosni maturant. Anđela i Miloš bili bi ponosni roditelji. Stefan bi ostvarivao planove, Sanja sanjala o nečemu velikom. Goranka bi radila i brinula o roditeljima. Vukašin bi krenuo na fakultet, Mileva čuvala unuku. Đuro bi putovao u Gračac da vidi stare prijatelje, Vasko nastavio da gradi karijeru u robotici. Anja bi završavala studije i igrala košarku, a drugi Vukašin pomagao deci i čitao dnevnu štampu. Tog 1. novembra u 11.52 sve je stalo. Sve je prekinuto, nasilno i nepravedno. Ta nesreća nadvila se nad svaki grad i svako selo, jer umesto vas mogao je biti bilo ko od nas – navedeno je u pismu.

Foto: Slaviša Ilić

Kraljevčani su zatim nastavili komemorativnu šetnju do zgrade Gradske uprave, gde su po prvi put napravili buku kako bi izrazili nezadovoljstvo, a potom se uputili na Trg srpskih ratnika, gde je protest završen.

Post Views: 524
Tagovi: deset meseci od tragedijeJelena RatkovićkraljevoNovi SadprotestZbor 036
Prethodna vest

Mališani zakoračili u đačke klupe: Prijem prvaka u OŠ „Svetozar Marković“

Next Post

SRCE: Savet roditelja temelj pozitivne selekcije u školama

Next Post

SRCE: Savet roditelja temelj pozitivne selekcije u školama

Glavna i odgovorna urednica Ivona Živković

E-mail: redakcija@kvspektrum.rs
  • O nama
  • Impresum
  • Uslovi korišćenja i autorska prava

© 2025 KVspektrum, sva prava zadržana.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Vesti
    • Politika
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Hronika
    • Kultura
    • Servisne informacije
    • Sport
  • Glas mladih
  • Dečiji svet
  • Pakuj kofere
  • Kolumna

© 2025 KVspektrum, sva prava zadržana.